• Новинка
Baofeng UV-5R 136-174 / 400-520 Mhz Уоки Токи 5 W UHF/VHF двойна лента преносим Ham 2 начина радио с дистанционно високоговорител

Baofeng UV-5R 136-174 / 400-520 Mhz Уоки Токи 5 W UHF/VHF двойна лента преносим Ham 2 начина радио с дистанционно високоговорител

резултат:
BGN 60.62
BGN 58.00 -4 %

Брой продукти
Налично


На transceiver е микро-минијатурни multiband FM transceiver со голема добиваат фреквенција покриеност, обезбедување на локалната област двонасочна аматерски комуникации заедно со неверојатен следење способност.
Ве молиме проверете подолу Превозот Услуга Опис внимателно пред да ги купите.
Dual-band / Dual-Display / Двоен Режим на подготвеност
A/B бенд независна операција
128 групи канали за складирање
Кратенка мени операцијата на владата
VFO & Меморија канали скенирање
Итни Алармот
Три-боја на позадина светлина избор
0~9 оценки ВОКС избор
PTT & ID АНИ
FM радио и 25 станици за складирање
Глас companding
50 CTCSS/104 DCS
PC програмабилни
Широк/Тесен појас(25k Hz/12.5 k Hz)
Предавателот time-out тајмер(ОБУЧУВАЧИ)
Висок/Низок TX power избор
Зафатен channel lock-out(BCLO)
Функции :
1. Фреквентен Опсег : 136-174 / 400-479.995 MHz
2. Dual-Band Екран, Dual Freq. Екранот, Двоен Режим На Подготвеност
3. Излезна Моќност : 4 /1 Watts
4. 128 Канали 50 CTCSS и 104 DCS
5. Вграден-во Функција ВОКС
6. 1750 Hz Brust на Ѕвонење
7. FM Радио (65.0 MHz-108.0 MHz)
8. LED Светилка
9. Голем LCD Дисплеј
10. Висок /Низок RF Моќ Switchable
11. 25 KHz/12.5 KHz Switchable
12. Итни Сигнализација
13. Ниско Ниво На Батеријата Предупредување
14. Батерија Saver
15. Time-out Тајмер
16. Заклучување На Тастатурата
17. Следи Канал
18. Канал Чекор : 2.5/5/6.25/10/12.5/25 KHz
19. РОЏЕР ПОСТАВИ
Фаза осветлување Карактеристики :
1.Нов и висок квалитет
2.Динамичен Течни Небото
3.Анимираниот Движат Започнува
4.Cloud формирање
5.Ласер во боја : црвена, зелена
6.Целосно Прилагодливи Движење Брзина
7.Звук на активен & Auto-mode (Strobe брзина, звук прилагодлива чувствителност)
8.Лесен за употреба и применливи за Диско Клубови, КТВ, кафуле, ПАБ, БАР семејството партија, Ролери rinks, Семејство, забава, итн.
Спецификации :
Општи
Фреквентен Опсег
65-108 MHz (FM Добиваат само)
136-174 MHz и 400-479.995 MHz (TX/RX)
Канал Бр.
128
Фреквенција Стабилност
±2.5 ппм.
Антена
Висока добивка Dual-Band Антена
Антена Отпорност
50Ω
Оперативен Напон
DC 7.4 V
Режим на работа
Едноставен или полу-дуплекс
Димензии (Ш x В x Д)
100 x 52 x 32 мм
Тежина
250g (вклучувајќи ја и батеријата, антената)
Предавателот
Излезна моќност
4 W / 1 W (Max 5 W)
Модулација На Чекање
16kΦF3 E / 11kΦF3 E
Максималното отстапување
Лажни Зрачење
Во Непосредна Близина Ch. моќност
≤-65d B(Широк) / ≤-60d B(Кос)
Пред-акцент карактеристики
6d B
Тековната
≤1.6 A(5 W)
CTCSS/DCS отстапување
0.5±0.1 k Hz(Широк) / 0.3±0.1 k Hz(Кос)
Посредување чувствителност
8-12mv
Посредување нарушување
Пакет :
1 x Bao Feng УВ-5 R (VHF136-174 MHz / UHF 400-520 MHz) двонасочна Радио 1 x 7.4 V 1800m Ah Li-ion Батерија Pack 1 x Антена 136-174/400-479.995 Mhz 1 x Слушалка Микрофон/Слушалки 1 x Спојувалка за Каиш 1 x Рака на Рака 1 x ENG Прирачник 1 x адаптер 1 x Кратен Апарат ( 100 V ~ 240 V ) 1 x Далечински Говорникот
торба Ние прифаќаме Alipay, Запад Унија, TT. Сите големи кредитни картички се прифаќаат преку secure уплатата ЗАЧУВАМ. Плаќањето мора да се изврши во рок од 3 дена од денот на нарачката. Ако не можете да се исходот веднаш по аукција блиску, ве молиме почекајте неколку минути и обидете се повторно Плаќања мора да бидат завршени во рок од 3 дена.
.
Нарачки обработени навремено по плаќање на проверка. Следење на Број ќе бидат испратени до сите корисници на пакет пратката. За превозот во Русија/Европа нашиот стандард за испорака метод се однесува на Економијата Пост. Тоа ќе трае 20-25 бизнис дена за испорака. Ние само брод да се потврди цел адреси. Вашата цел адресата МОРА да ОДГОВАРА на вашиот Превозот адреса. Ние ќе delievery на стока од Кина Пост mail,Post NL mail,Сингапур Пост,итн други postmail,и ако не е одредена, забележани,ние ќе го избере најдобриот една зависност од вашата адреса.

Подробности

Обхват На Разговор:
3-6км
Максимален Обхват:
3 км-5 км
Канал За Съхранение На Данни:
128 канала
Материал:
Пластмаса
търговска марка:
Баофэн
Размери:
173*100*95 мм
Тип Уоки-Токи Уоки Токи:
Преносим
Тип:
Двустранно Радио
Честотен Обхват:
136-174/400-520 Mhz
Is_Display:
ДА
Номер На Модела:
UV-5R
КОД:
28-020-С70
Тип:
Baofeng uv-5r радио

Избор на купувачи

1 чифт HTB-3100AB htb-3100ab 10/100 м однорежимный 1310nm 25 км Симплексный оптичен към RJ45 Ethernet медия конвертор

BGN 38.72

1 Pair 10 / 100 htb3100ab Singlemode 1310 / 1550nm 25КМ симплекс Оптички Влакна за RJ45 Ethernet Медиуми КонверторТоа е на цена за 1 пар(терминал а и Б)Производ Состојба Тестирани во добри услови гарантира Сосема Нов, 100% нови материјали Телеком степен на квалитет...

Безплатна доставка BNC male to BNC female DC-3GHz 2W 20dB фиксиран коаксиален инвалидизиращи

BGN 96.00

Слободен Испорака на високо квалитетни BNC машки да BNC женски DC3 GHz 2 W 20d B Фиксна Коаксијален AttenuatorТехничка Спецификација : Фреквенција : DC3 GHzVSWR : 1.20 МаксимумПросечна Моќност : 2 WОтпорност : 50ohmСлабеењето : 20db+1.0 d B( 1,2,3,5 ,6,10,15,30 d B достапни; 110d B±0.5 d B,1530d B±1d B.)Температура : 55°C до +125°CКонектор : BNC машки да BNC женски​1.Ние Брод на Светот (Освен некои земји и APO / FPO)...

Съвместимост с H3C SFP-GE-LH70-SM1490-BIDI 1000BASE-BX BiDi SFP TX1490nm/RX1550nm 80km DDM модул радиоприемник SFP

BGN 73.60

Ве молиме нудат брендови на вашите уреди за нас кога ставање ред.s o дека ние ќе произведе компатибилна делови за вас, ви Благодарам.Добредојдовте на See Me Technology Co., LTD Попуст за промет на големо? Повеќе дел броеви? Цитат за БУМ? За повеќе информации, ве молиме да бидат слободни да контакт See Me продавачот Сите наши производи се обезбеди една година гаранција за квалитет.

Kexint оптичен АД Сплитер 1*16 mini Module 0.9 1m конектор SC / UPC / 10Pieces

239.84 -5 % BGN 228.00

Карактеристики Ниска вишокот на косата Одлично directivity Добар канал до канал униформност Ниска PDL Висока ценаефективност Високи еколошки и механичка стабилностАпликацијата Влакна оптички комуникациски систем Влакна оптички сензори CATV Систем LAN Систем WAN SysteKEXINT Оптички Влакна САЛАДИН Splitter 1*16 мини Модул 0.9 1m Со Конектор SC / UPC / 10 Pieces

PRYME AL-800 SMA-F телескопична VHF/UHF прибиращ се антена с висок коефициент на усилване за Kenwood TYT TC-368 TC-500 BaoFeng UV-5R GT-3 UV-82 BF-F8+

BGN 22.38

АЛ800 АЛ 800 AL800 SMAЖенски Телескопски VHF / UHF Двојна Бенд High се Здобијат со можност да биде продолжен Антена(SMAЖенски Конектор)Спецификации : Стекнат : 3.2 d B(VHF) / 5.6 d B(UHF)Енергија : 50 W Max.Отпорност : 50 ohmКонектори : SMAЖенскиПакет Содржи : 1× АЛ800 SMAЖенски VHF / UHF Dual Band АнтенаСлики :

Горещо надувательство двустранно Радио слушалки слушалки за Baofeng Wouxun TYT Уоки Токи с жак K-тип

BGN 11.68

Топла Продаде двонасочна Радио Слушалка Слушалки за Baofeng Wouxun TYT Воки Токи со КТип на ПриклучокотКАРАКТЕРИСТИКИ : 1.слушалка & PTT2.предност : висок квалитет3.за многу брендови радио двонасочна радио уво приклучок4.мека носат+јасен глас,издржливост & сигурност5.со УвоBud , ПритисниЗаЗборување и Приклучок6.одличен аудио репродукција и стабилна конструкцијаГоворникот OD Φ15mm Отпор 64 Ohm±15% на 1000 Hz Звучен Притисок 89d B±3d B на 1000 Hz Номинална Моќност 100m W Max Моќ 20m W Микрофон Тип Electret микрофон Чувствителност 40d B±3d B на 1000 Hz (0d B=1 V / Ап) Жица Трајни Температура 20°C~90°C Материјал TPU

FTTH CATV High Power EDFA Function/erbium-doped Fiber Amplifier 16ports

2636.80 -5 % BGN 2505.00

Ftth CATV Висока Моќност EDFA Функција / erbiumdoped Влакна Засилувач 16ports 16*22d Bm 1.Опис На ПроизводотXW 50 EYAxx серија на 1550nm ytterbiumdoped влакна засилувач е дизајниран и произведен според комуникација на ниво на стандарди, проширување на 1550nm оптички сигнал, кој главно се користи за ТВ сликата сигнал, дигитални телевизиски сигнали, телефон и гласовни сигнали и податоци (или компресија на податоци) сигнал за долго растојание оптички влакна пренос.Опремени со стабилна оптички излезна моќност коло и пумпа ласерски thermoelectric уред за ладење Температурата на стабилност, контрола коло за да се обезбеди најдобри перформанси на опрема и долг живот ласерски стабилност...

Портативен високоговорител микрофон микрофон 2 пинов за Motorola Уоки Токи Радио GP300 GP88s GP2000 J0303A с безплатна доставка

15.81 -18 % BGN 13.00

Почитувани купувачи : Ова е пријателски потсетник дека ако поставите цел користење на Aliexpress Апликации,ќе најдете дека цената е многу поевтино отколку PC и таа заштедува многу време да се направи исплата,ве молиме скенирање на QR кодот и да добиете повеќе изненадување форма Апликации, Уживаат во шопинг и ви благодарам!црна 2 Pin Рачни Звучник Микрофон МИКРОФОН за МОТО Радија GP300 GP88s GP2000 J0303 A со бесплатен превозот Опис на ПроизводотПрименливи Модели : XTN Серија : XTN446, XTN500, XTN600XTN XV Серија : XV1100, XV2100, XV2600, XV4100XTN КСУ Серија : XU1100, XU2100, XU2600, XU4100XTN СЕКИРА Серија : AXV5100, AXU4100CLS Серија : CLS1110, CLS1410, CLS1413, CLS1450, CLS1450 C, CLS1450 CB, VL50Мото Дух Серија : SV10, SV11, SV11 D, SV21, SV12, SV22, SV22 C, SU210, SU22, SU22 C, SU220 VHF / UHF Дух, Дух Про, Дух Pro+, Дух HP 10Духот МУ Серија : MU11, MU11 C, MU11 CV, MU12, MU12 C, MU12 CV, MU21 C, MU21 CV, MU22 CVS, MU24 CV, MU24 CVS, MU24 CVSTДухот MV Серија : MV11, MV11 C, MV11 CV, MV12, MV12 CV, MV21 C, MV21 CV, MV22, MV22 CV, MV24 CVSCP Серија : CP88, CP040...

Ruiyan Brand New 50mw оптичен лазерен перьевой визуален локатор на неизправности Червен източник на светлина

BGN 92.80

Ruiyan Сосема Нов 50mw Оптички Влакна Ласерски Пентип на Визуелна Грешка Locater Црвено Светло ИзворНа видна грешка локатор е специјално дизајниран за областа персонал кој треба ефикасен и економичен инструмент за влакно следење, влакна рутирање и континуитет проверка во оптичка мрежа во текот и по инсталацијата...

BaoFeng uv 82 ПР Professional 10km Уоки Токи Vox за ЦБ Ham преносима радиостанция Handy amateur radio uv82 baofeng uv-82

BGN 63.98

Bao Feng ув 82 PTT Професионални сса 10 километри Воки Токи Вокс За БЛАГАЈНИЧКИ Шунка Преносни Радио Станица Корисна за радио аматерски uv82 baofeng ув82 најновата верзија UV82 радио да дојде од Baofeng! Ова радио е промовирана бар на хам радио технологија! Во споредба со претходната Baofeng производи : ***Вграден во SMP говорникот го прави звук кристално јасни...

12V Car charger Eliminator адаптер за Motorola Radio GP88 GP300 / 600 GM300 GTS2000 GTX2000 / 800 / 900 MTX638

14.38 -3 % BGN 14.00

*Оваа точка е Автомобил Радио Батеријата Адаптер Погоден за вас да го користите вашиот радио во автомобилот *Влезен Напон:12v+10% *Излезен Напон:7.5 v *Компатибилен за радио *GP88 / 300 / 600 GM300 GTS2000 GTX2000 / 800 / 900 MTX638 PTX600 Информации : Ако вашите радио модел не се наведени погоре, ве молиме да видам друг објект или испратете ни го вашиот број на модел, тогаш, ние ќе ви помогне да се најде еден што одговараат за вас Пакетот Вклучува : 1 x Автомобил држачи за Eliminator Адаптер За GP88

Безплатна доставка на 10 бр. / лот 0.9 мм, стоманена тръба 1x4 дървен материал Mini Blockless 1*4 SC/APC 4 Way, Fiber Optic АД Дърва

BGN 156.80

Бесплатен Превозот 10pcs / многу 0.9 милиметри Челични Цевки 1x4 Мини Blockless 1*4 SC / АПЦ 4 Начин Оптички Влакна САЛАДИН SplitterКарактеристики*Одлични Механички,Мала Големина*Висока Сигурност*Ниско внесување на Косата и ниска Поларизација Зависат од загуба*Висока канал брои*Одлични Еколошки Стабилност и Широко се КористиАпликации*FTTx Deployments(GPON / BPON / EPON)*Кабелска телевизија (CATV)*Локални мрежи (LAN)*Опрема за тестирање*Пасивна оптичка мрежа(PON)Спецификации 1 1x N (со конектор) (Број на Канали) 1×2 1×4 1×8 1×16 1×32 1×64 2×2 2×4 2×8 2×16 2×32 2×64 (Оперативен Wavelenth) 1260 да 1650 Стр Ниво Вметнување на Косата 4 7.4 10.5 13.7 17 20.3 4.4 7.6 10.8 14.1 17.4 20.7 S Ниво Вметнување на Косата 4.2 7.6 10.7 14 17.3 20.7 4.6 7.9 11.2 15 18.1 21.7 (Униформност) 0.4 0.6 0.8 1 1.2 1.6 0.8 1 1.2 1.5 1.8 2 (PDL) 0.2 0.3 0.3 0.3 0.3 0.5 0.3 0.3 0.3 0.3 0.3 0.5 (се Вратите на Тежината) повеќе од 55 (Directivity) повеќе од 55 (Тип на влакна) ITU G657 A (температурата на работа) 40 85 (Pigtail должина) 1m или 1.5 м или прилагодениСо Нарачување ИнформацииPLCS Порта Тип на Кабел Тип на Влакна Должина Конектор Тип Пакет СтилСАЛАДИН Splitter1*21*41*81*161*321*642*32Другите Се Определи0.25 mm Голи влакнаЛента ВлакнаФаннадвор со 0.9 милиметри Лабава Цевка2.0 mmКабел3.0 mmКабел0,5 метар1 метар2 метар3 метарДругите се определиВО СТРАНСКА ВАЛУТА / АПЦВО СТРАНСКА ВАЛУТА / PCSC / АПЦSC / PCST / UPCLC / АПЦДругите Се ОпределиНерѓосувачки челик ракавПластични Модул19 1 U Rack ПланинатаДругите Се ОпределиПЛАЌАЊЕ1...

Висока мощност 10 W трибандов VHF / UHF двустранен радиопредавател радиоприемник радио w / DTMF / АНИ / функция за кодиране+led фенерче

151.68 -10 % BGN 137.00

висока Моќност од 10 вати Трибенд VHF / UHF двонасочна радио предавател transceiver радија w / DTMF / ANI / Трка функцијата+LED светилкаПредметите вклучуваат : RS689 x1Полначот x1Адаптер x1Антена x1Батеријата x 1Подарок кутија x1Упатството x1Discription на три бенд радијаTriбенд : 136174 MHz / 350400 MHz / 400470 MHz• Трибенд, двоен дисплеј и стендбај• DTMF кодирај и декодира• АНИ функција• 2 ѕвонење кодирај и декодира функции• 1750 Hz на ѕвонење• CTCSS / DCS• 200 меморија канали• FM радио• Факел светлина функција• Обратна функција• HI / MI / LO моќ селективно, max...

baofeng уоки токи uv-5r двухдиапазонное двустранно радио VHF / UHF 136-174 Mhz и 400-520 Mhz FM преносим радиоприемник с ухо

41.36 -1 % BGN 41.00

baofeng воки токи ув5r dualband двонасочна радио VHF / UHF 136174 MHz & 400520 MHz FM Преносни Transceiver со слушалкаКарактеристики : Фреквентен Опсег : 136174 & 400520 MHz Двојна Бенд, Двоен Екран, Dual Фреквенција,Двоен Режим на подготвеност Излезна Моќност : 5 / 1 Watt 128 Складирање Канали 50 CTCSS и 104 CDCSS Buitво Вокс Функција 1750 Hz Brust Тон FM Радио(65.0 MHz108.0 MHz) LED Светилка Поголеми LCD Дисплеј Висок / Низок RF Моќ Switchable 25 KHz / 12.5 KHz Switchtable Итни Сигнализација слаба Батерија Сигнализација Батерија Saver Timeout Тајмер Заклучување на Тастатурата Следи канал Канал Чекор : 2.5 / 5 / 6.25 / 10 / 12.5 / 25 KHz PC ПрограмирањеСпецификации : Dual band, двоен дисплеј A / B бенд независна операција 128 групи канали складирање Кратенка мени операцијата на владата VFO & Меморија канали скенирање Итни Аларм Трибоја на позадина светлина избор 0~9 оценки ВОКС избор на PTT & АНИ ID FM радио и 25 станици за складирање 1750 Hz Brust Тон Timeout Тајмер Канал Следи Батерија Saver Заклучување на Тастатурата Канал Чекор : 2.5 / 5 / 6.25 / 10 / 12.5 / 25 KHz слаба Батерија Сигнализација РОЏЕР СОБАТА за Итни случаи Сигнализација 25 KHz / 12.5 KHz Switchable FM Радио (65.0 MHz108.0 MHz) Голем LCD Дисплеј LED Светилка Hight / Низок RF Моќ Switchable Глас companding 50 CTCSS / 104 DCS coder & tone пребарување двоен режим на КОМПЈУТЕР програмабилни Широк / Тесен појас(25k Hz / 12.5 k Hz) Предавателот timeout тајмер(ОБУЧУВАЧИ) Висок / Низок TX power избор Зафатен channel lockout(BCLO) Спецификации Општо Фреквентен Опсег 65108 MHz(FM Добиваат само) 136174 MHZ и 400520 MHZ (TX / RX) Канал Бр 128 Фреквенција Стабилност ±2.5 ппм Антена Висока добивка Dual Band антена Антена Отпорност 50Ω Оперативен Напон DC 7.4 V Режим на работа Едноставен или полудуплекс Димензии(Ш x В x Д) 100 x 52 x 32 mm Тежина 250g(вклучувајќи ја и батеријата, антената) Антена : SMA Женски Слушалки / микрофон тип : Приклучок за Kenwood тип на Предавателот Излезна моќност 5 W / 1 W (Max 5 W) Модулација Режим 16kΦF3 E / 11kΦF3 E Максималното отстапување 5k Hz(Широк) / 2.5 k Hz(Кос) Лажни Зрачење 7µW во непосредна близина Ch...

5 бр. / лот 2.7 u. FL / IPX към SMA женски 1.13 кабел Wifi коаксиална PCI карта преграда 7 см

6.03 -0 % BGN 6.00

2.7" у.FL / IPX да SMA Женски 1.13 Кабел Wifi Coax PCI Картичка Bulkhead 7cmОписSMA Bulkhead Женски АНТЕНСКИ Приклучок за SMA Машки Plug IPX Женски Терминал Блок кабел должина е 2.7 инчи Коаксијален АНТЕНСКИ Кабел Конектор 5 Парчиња вклучени

Мини през преносим микрофон за Baofeng уоки токи UV-5R джобно двустранно радио Pofung UV 5RE Плюс UV-B5 BF-888S UV-82

9.28 -3 % BGN 9.00

Главната КарактеристикаНовата висококвалитетни Baofeng Рачен МикрофонГолемина е помала, квалитетот на звукот подобро,микрофон линија повеќе крупниПрименливи модели : богатство врв спогодба за kenwood вокитокиСмелите mi линија! Чувствувам е добар, одличен квалитет, подобри од претходната генерацијаСтр ackage1 X рачен микрофонПроизводот Се Покаже

Кабел за програмиране на ICOM Radio CI-V CT17 IC-706/7000 / двустранно CB Ham Radio J0031A Fshow с безплатна доставка

14.13 -15 % BGN 12.00

Почитувани купувачи : Ова е пријателски потсетник дека ако поставите цел користење на Aliexpress Апликации,ќе најдете дека цената е многу поевтино отколку PC и таа заштедува многу време да се направи исплата,ве молиме скенирање на QR кодот и да добиете повеќе изненадување форма Апликации, Уживаат во шопинг и ви благодарам!Опис : Оваа точка е на кабелот кој го користите за поврзување на вашиот Радио и PC, а потоа да ја напишете на програмата за поставување и фреквенцијата на воки токи од страна на КОМПЈУТЕР.1.Сите на нашите предмети се Сосема Нови2...

10/100/1000 Mbit / с 25,5 W PoE-PSE Fiber to Copper Ethernet Switch: 1 SFP + 4 PoE

BGN 188.80

10 / 100 / 1000 Mbps беа 25,5 W РоеPSE Влакна на Бакар Ethernet Switch : 1 SFP + 4 РоеМодел : LNK1400 PSFP СеријаПрегледLNK1400 PSFP Серија 10 / 100 Mbps бакар да влакна префрлете се обезбедува IEEE 802.3 af / на Моќ Извори Ethernet (PSE) функционалност на 4 извртени пар пристаништа, набавка и податоци и електрична струја да се уреди како што се Wi Fi точки за пристап, Vo IP телефони и IP камери за безбедност.Тоа е идеално решение кога Роенапојува мрежни уреди треба да бидат инсталирани повеќе од 100 m / 300 ft...

2 елемента мини Уоки Токи Retevis RT22 2W UHF 400-480MHz 16CH CTCSS/DCS ДЕТЕНЦЕ VOX Scan Squelch двупосочен радио A9121a

52.96 -23 % BGN 41.00

2 парчиња Мини Воки Токи Retevis RT22 2 W UHF 400480 MHz 16 CH CTCSS / DCS на ОБУЧУВАЧИ ВОКС Скенирање Squelch двонасочна Радио Communicator A9121 AОва е нова пристигнување ниска моќност двонасочна радио , што е 2 W.Кога вие користите интегрирани кола и интегрирана антена , тоа може да се постигне повеќе .Радиото има мали димензии ,па тоа е лесно да се преземе...

Известия

Абонирайте се сега и вземете петте най-добри сделки днес с отстъпка.